Příroda se začíná probouzet ze zimního spánku. Vše se začíná pomalu zelenat i kvést a to nejen mimo města, ale i v Praze, která patří k nejzelenějším evropským metropolím. Díky drobným zahrádkářům, profesionálním firmám starajících se o veřejnou zeleň a v neposlední řadě nenápadným pomocníkům - včelkám, se v naší metropoli nachází stovky druhů květin, keřů i stromů. Ale právě včel v dnešní době ubývá.
Pro řidiče byla letošní mírná zima příznivá, pro včely tomu bylo právě naopak. Mírná zima nesoucí sebou mnoho rizik měla za následek vysoký úhyn malých pomocníků. „Zatím máme hlášeny úhyny v rozsahu 35-40 procent včelstev,“ sdělil místopředseda městského výboru Českého svazu včelařů v Praze pan Jiří Cafourek a dodal: „Někteří naši dlouholetí a zkušení včelaři dokonce na svých stanovištích přišly o všechny své tolik milované včeličky.“
V dnešní době prožívají včely krušné chvíle, avšak není všem dnům konec. O nákladný, časově náročný a v dnešní době rizikový koníček projevují zájem noví včelaři. K návratu včelaření do měst v poslední době snad přispělo i tzv. střechovčelaření“. Stejně jako v jiných městech se i v Praze najde mnoho zajímavých střešních prostor pro umístění několika úlů.
Lidé nemusí mít obavy z rojení včel. Chov včely medonosné kraňské je v současnosti propracován tak, aby bylo rojení omezeno na minimum. Včelky tak dnes v Praze můžeme najít na střechách dvou obchodních center, centrále významné stavební spořitelny, veterinární klinice, několika činžovních domech či mezinárodním hotelu InterContinental.
A právě InterContinental v nedávné době hostil celostátní setkání střechovčelařů pořádaný organizací VČELÍ STRÁŽ, která v roce 2014 založila Klub střešních včelařů, který tyto včelaře sdružuje z celé republiky. Na setkání pan Miroslav Kubec, domácí včelař a současně šéfkuchař hotelu InterContinental, přivítal i odborníky a to RNDr. Václava Švamberka ze spolku MÁJA zaměřeného na rozvoj včelařství a MVDr. Martina Kamlera z Výzkumného ústavu včelařského. Cílem bylo najít cestu, která by napomohla k rozvoji včelařství ve městech.
Jelikož samotná snaha a nadšení samotných včelařů nestačí, pomoci včelám a tím i přírodě mohou takřka všichni. A jak? Například konzumací medu od místních včelařů, vysazování nektarodárných a pylodárných rostlin, propagací včelařství, podporou včelařů i včelařských organizací či alespoň tolerancí vůči včelám.
Foto a zdroj: praha.cz - Pražské střechy hostí včely
(ewe)
|